Polish and German geographical names in Pomerania

B
Bagienica / Bagnitz
Barcino / Bartin
Barczewo / Wartenburg
Barnowo / Barnow
Bartoszyce / Bartenstein
Barwice / Bärwalde
Barwik / Barwick
Basewice / Bonsywitz
Będargowo / Bendargau
Będomin / Groß Bendomin
Bińcze / Bärenwalde
Biała / Bialla
Białoboki / Belbuck
Białogora / Wittenberg
Białogard / Belgard (Kreis Belgard)
Białogarda/ Belgard (Kreis Lauenburg)
Bialowas / Balfanz
Biały Bór / Baldenburg
Bobolice / Bublitz
Bolszewo / Bohlschau
Borcz / Bortsch
Borsk / Borsk
Bory Tucholskie / Tucheier Heide
Borzechowo / Bordzichow
Borzestowo / Borschestowo
Borzyszkowy / Borczyskowo
Boże Pole Wielkie / Groß Boschpol
Bońe Pole / Boschpol
Braniewo / Braunsberg
Brda / Braadorf
Brda / Brahe
Brętowo / Brentau
Brodnica / Brodnitz
Brodnica / Strasburg
Brody / Königsforst
Brokęcino / Bahrenbusch
Brusy / Bruß
Brześć Kujawski / Brest
Brzeźno Szlacheckie / Adlig Briesen
Brzeźno / Briesen
Brzezie / Grünhof
Brzyno / Reckendorf
Buczek Wielki / Groß Butzig
Budowo / Budow
Bukowiec / Bukowitz
Bukowina / Brauchitschhof
Bukowo / Bukowo
Bukowo Morskie / See Buckow
Bychowo / Bychow
Bydgoszcz / Bromberg
Bytów / Bütow

C

Cecenowo / Zezenow
Cedynia /Zehden
Cetyń / Zettin
Cewice / Zewitz
Chałupy / Ceynowa
Charbowo / Degendorf
Charbrowo / Charbrow
Charnowo / Arnshagen
Charzykowy / Müskendorf
Chełmno / Kulm
Chmielno / Chmielno
Chocielewko / Mackensen
Choczewo / Chottchow
Chojnice / Konitz
Chrztowo / Kartowen
Chwaszczyno / Quaschin
Ciemno / Zemmen
Czapiewice / Czapiewitz
Czaplinek / Tempelburg
Czarna Dąbrówka / Szwarz Damerkow
Czarna Dąbrowa / Czarndamerow
Czarne / Hammerstein
Czarnowo / Czarnowo
Czernica / Czernitza
Czersk / Czersk
Człopa / Schloppe
Człuchów / Schlochau
Czyczkowy / Czyczkowo
Czymanowo / Rauschendorf

D

Damno / Dammen
Darłowo / Rügenwalde
Darżkowo / Darschkow
Daszewo / Dassow
Debrzno / PreuBisch Friedland
Dębek / Dembeck
Dębina / Eichwalde
Dębnica Kaszubska / Rathsdamnitz
Dębnica / Dembnitz
Dobieszewo / GroB Dubsow
Drahim / Draheim
Drawa / Drage
Drawień / Drawehn
Drawsko Pomorskie / Dramburg
Drwęca / Drewenz
Drzycim / Driczmin
Dziemiany / Dzimianen
Dzięcielec / Zinzelitz
Dzierżążno / Seeresen
Dzisna / Dischenhagen
Dziwna / Dievenow

E

Egiertowo / Eggertshiitte
Elbląg / Elbing

F

Fordon / Fordon
Firoga / Viereck

G

Garcz / Garz
Garczegorze / Garzigar
Garczyn / Gartschin
Gardna Mala / Klein Garde
Gardna Wielka / GroB Garde
Gardna / Garde
Gardzin / Gardin
Gdańsk / Danzig

Gdańsk – parts of the city:

* Brzeźno / Brosen
* Jasień / Altdorf
* Jelitkowo / Glettkau
* Niedźwiednik / Brentall
* Nowe Szkoty / Schottland
* Oliwa / Oliva
* Olszynka / Walddorf
* Orunia / Ohra
* Piecki / Pietzendorf
* Polanki / Pelonken
* Stogi / Heubude
* Westerplate / Westerplatte
* Wisłoujście / Weichselmunde
* Wrzeszcz / Langfuhr
* Zaspa / Saspe

Gdynia / Gdingen
Giełdon / Gildon
Gliśno / Glisno
Główczyce / Glowitz
Głodnica / Glodnitz
Głusino (pow.Kartuzy) / Glusin
Gnieżdżewo / Gnesdau
Gniew / Mewe
Gniewino / Gniewin
Gniewno / Elisenhof
Gniewowo / Gnewau
Gniezno / Gnesen
Gołuń / Golluhn
Gołubie / Gollubien
Godętowo / Goddentow
Goleniów / Gollnow
Goryn / Gorinnen
Goryń / Steinkrug
Gostkowo / Groß
Gustkow Gostoczyn / Liebenau
Gostomie / Gostomie
Gostyń / Groß Justin
Gościno / Groß Jestin
Goszczyno / Goschen
Gowidlino / Gowidlino
Grabówko / Neu Grabau
Grabowo / Alt Grabau
Grabowo / Grabowo
Gródek / Groddeck
Grudziądz / Graudenz
Gryfia / Greifswald
Gryfino / Greifenhagen
Grzmiąca / Gramenz
Grzybno / Gribno
Grzybowe / Grzibau
Gwda / Küddow

H

Hel / Hela
Hopowo / Hoppendorf
Huta / Hütte

I

Ina / Ihna
Inowrocław / Hohensalza
Iwiczno / Iwitzno
Izbickie Bagna / Giesebitzer Moor

J

Jabłuszko Duże / Jabluschek
Jackowo / Jatzkow
Jamno / Jamund
Janowice / Gross Jannewitz
Janowiczki / Klein Jannewitz
Jarosław / Jaroslaw
Jasień / Jassen
Jastarnia / Heisternest
Jastrowie / Jastrow
Jastrzębia Góra / Habichtsberg
Jastrzębie / Königsdorf
Jeldzino / Gelsin
Jęczewo / Enzow
Jeleńcz / Jellentsch
Jeziora Raduńskie / Radaune-See
Jeziorany / Seeburg
Jezioro Łebsko / Leba-See
Jezioro żarnowieckie / Zarnowitzer See
Jezioro żukowskie / Zukowskener See
Jezioro Białe / Biallasee
Jezioro Białe / WeiBer See
Jezioro Bielsko / Bielsk-See
Jezioro Brodno (Małe i Wielkie) / Brodnosee(Kleiner und GroBer B.)
Jezioro Bukowo / Buckower See
Jezioro Bukrzyno Duze / Briick-See
Jezioro Bukrzyno Male / Bukczyner See
Jezioro Charzykowskie / Miiskendorfer See
Jezioro Dąbrowskie / Dammrau-See
Jezioro Długie / Langer See
Jezioro Dołgie Duże / GroBer Dolgensee
Jezioro Dołgie Małe / Kleiner Dolgensee
Jezioro Gardno / Garder See
Jezioro Głęboczko / Glambottkensee
Jezioro Gołuń / Gelinow See
Jezioro Gowidlińskie / Gowidlinoer See
Jezioro Grabowskie / Grabower See
Jezioro Grzybno / Gribno See
Jezioro Jamno / Jamunder See
Jezioro Jasień / Jassener See
Jezioro Konradowo / Konradowo-See
Jezioro Kłodno / Klodno-See
Jezioro Krzynia / Stolpe-Stausee
Jezioro Kwiecko / Nieder-See
Jezioro Lipno / Lipno See
Jezioro Lubowisko / Lubowisko-See
Jezioro Mausz / GroBer Mausch-See
Jezioro Miedwie / Madü-See
Jezioro Nicemino / Nitzmin-See
Jezioro Nidzkie / Nieder-See
Jezioro Orle / Wurdel-See
Jezioro Ostrzyckie / Ostritz-See
Jezioro Patulskie / Patulli-See
Jezioro Potęgowskie / GroBer Potengower See
Jezioro Potęgowskie / Potengower See
Jezioro Pręgorzyno / Prengorzyno-See
Jezioro Radolne / Radolni-See
Jezioro Rekowo / Reckowo-See
Jezioro Reskowskie / Reskauer See
Jezioro Sarbsko / Sarbsker See
Jezioro Schodno / Schodno-See
Jezioro Sianowskie / Sianower See
Jezioro Skrzynka / Skrzynka See
Jezioro Smołowe / Schmolow-See
Jezioro Sobacz / Sobacz See
Jezioro Stężyckie / Stasiezno-See
Jezioro Sudomie / Sudomie-See
Jezioro Sulęczynskie / Sullenczyner See
Jezioro Trzebocińskie / Trzeboczino-See
Jezioro Tuchlińskie / Tuchliner See
Jezioro Tuczno / Tuczno-See
Jezioro Węgorzyno / Wengorczinsee
Jezioro Wdzydze / Wdzidzen See
Jezioro Wicko / Vietzker See
Jezioro Wieckie / Wetzke-See
Jezioro Wielkie / GroBer See
Jezioro Zagnańskie / Sagnani-See
Jezioro Zagnanie / Zagnanie-See

K

Kaliska / Beek
Kalisz Pomorski / Kallies
Kalisz / Kalisch
Kamela / Kamehlen
Kamień Pomorski / Cammin
Kamień / Kaminhof
Kamienica Szlachecka / Niedeck
Kamienny Potok / SteinflieB
Kamionka / Steinbach
Karlino / Körlin a. d. Persante
Karpno / Karpno
Karsin / Karschin
Kartoszyno / Kartoschin
Kartuzy / Karthaus
Karwia / Karwen
Karwieńskie Blota / Karwenbruch
Kaszuba / Kaszuba
Kazan / Kazan
Kębłowo / Kamelow
Kępno / Kempen i. P.
Kiełpino / Kelpin
Kiedrowice / Kiedrau
Kierzkowo / Kerschkow
Klonia / Klonia
Kluki / Klucken
Kłobuczyno / Klobschin
Kłodnia / Rungenheim
Kłodno / Kloden
Kołbacz / Kolbatz
Kołczyglowy / Alt Kolziglow
Kołkowo / Kolkau
Kołobrzeg / Kolberg
Kołzin / Forsthaus Steinbrink
Knieja / Klawitterbude
Kniewo / Kniewenbruch
Kociewie / Kotzewie oder Kotschewie
Kokoszkowy / Kokoschken
Kokoszki/Kokoschken
Kolbudy / Kahlbude
Konarzyny / GroB Konarczyn
Konarzyny / Konarschin
Koronowo / Krone
Kostkowe / Althammer
Koszalin / Köslin
Kościerska Huta / Berentshutte
Kościerzyna / Berent
Kowalec / Jagersburg
Kowalewo (pow.Kartuzy) / Kowalewo
Kowalki / Kowalk
Kozin / Kosemuhl
Królewiec / Koenigsberg
Krokowa / Krockow
Krzemieniewo / Krummensee
Krzyż / Johannenberg
Kwakowo / Quackenburg
Kwidzyń / Marienwerder

L

Lasy Oliwskie / Olivaer Forst
Leśno / Jagersburg
Leśno / Lesno
Leźno / Leesen
Lejkowe / Leikow
Lewino / Lewinno
Lębork / Lauenburg
Lędziechowo / Landechow
Lidzbark Warmiński / Heilsberg
Linia / Linde
Liniewko / Liniewken
Liniewo / Lienfelde
Lipno / Leipe
Lipusz / Lippusch
Liska / Bocksberg
Lisowo / Lietzow
Lizaki / Lissaken
Lubań / Lubahn
Lubawa / Lóbau
Lubieszyn / GroB Lipschin
Lubiszewo / Liebschau
Lubowidz / Luggewiese
Luzino / Lusin

Ł

Łączynska Huta / Mettkau
Łabędzie / Labenz
Łabusz / Labus
Łapino / Lappin
Łąg / Long
Łąkie / Lonken
Łęczyn / Bismark
Łeba / Leba
Łebień / Labehn
Łoźnica / Kantreck
Łubiana / Lubianen
Łubieniec / Libienz
Łupawa / Lupow

M

Malbork / Marienburg
Matarnia / Mattern
Mierzyno / Mersin
Mikorowo / Mickrow
Milicz / Militsch
Milicz / Elsbruch
Miedzyno / Miedzno
Minkowice / Menkewitz
Mirachowo / Mirchau
Mirosławiec / Markisch Friedland
Mniszek / Mischke
Mogiła / Mogila
Mostowo / Briickenkrug
Mosty / Luggewieser Briicke
Motława / Mottlau
Mrzezino / Brambusch
Myślibórz / Miitzelburg
Myślibórz / Soldin

N

Nadole / Nadolle
Nadziejewo / Hansfelde
Nakło / Nakel
Narkowy / Narkau
Nida / Nidden
Niebędzino / Wobensin
Niemen / Memel
Niepoczołwice / Wahlendorf (bis 1873:Niepotzolowitz)
Niestępowo / Nestempohl
Nogat / Nogat
Noteć / Netze
Nowa Karczma / Neukrug
Nowa Kiszewa / Neu-Kischau
Nowa Wieć Przywidzka / Neuendorf
Nowe Kębłowo / Neu Kamlau
Nowe Polaszki / Neu Paleschken
Nowe / Neuenburg
Nowy Barkoczyn / Neu Barkoschin
Nowy Klincz / Neu-Klinsch
Nożyno / Grofi Nossin
Nożyno / Nossin

O

Objazda / Wobesde
Odargowo / Odargau
Odra / Oder
Okalice / Occalitz
Okonek / Ratzebuhr
oksywie (dzielnica Gdyni) / Oxhöft
Oksywska Kępa / Oxhöfter Kämpe
Oliwa (dzielnica Gdańska) / Oliva
Olpuch / Olpuch
Olszanowo / Elsenau
Olsztyn / Allenstein
Olsztynek / Hohenstein
Olszyny / Olszini
Opalino / Oppalin
Osława Dąbrowa / Oslawdamerow
Osieki / Ossecken
Osowo / Wussow
Ostrowąsy / Wusterhanse
Ostrzyce / Ostritz
Owśnica / Owsnitz

P

Paraszyno / Paraschin
Parchowo / Parchau
Parsęta / Persante
Pelplin / Pelplin
Perlino / Perlin
Piła / Schneidemuhl
Piaśnica / Piasnitz
Piana / Peene
Piaszno / Pyaschen
Piechowice / Piechowitz
Pieniężnica / Penkuhl
Pieniężno / Mehlsack
Pierwoszyno / Pierwoschin
Płeśno nad Brda / Pleschno
Płocice / Plotzitz
Płonia Mała / Klein Plehnendorf
Płonia / Plehnendorf
Płonia Wielka – GroB Plehnendorf
Płotowo / Platenheim
Płutnica / Plutnitz
Pobłocie / Poblotz
Podjazy / Podjafi
Pogódki / Poguthen
Polanów / Pollnow
Połchowo / Polchau
Połczyn-Zdrój / Bad Polzin
Połczyno / Polzin
Pomieczyno / Pomiczyn
Pomieczyńska Huta / Pomiczynerhütte
Pozdawilk / Pasewalk
Półczno / Kniprode
Półczno / Polschen
Pregoła / Pregel
Prusewo / Prussau
Pruszcz Gdański / Praust
Przebędowo / Prebendow
Przechlewo / Prechlau
Przysiersk / Heinrichsdorf
Przywidz / Mariensee
Puck / Putzig
Pucka Kępa / Putziger Kämpe
Pucka Wieś / Putziger Dorf
Puzdrowo / Pusdrowo
Pyrzyce / Pyritz

R

Rabacino / Gröbenzin
Raciąż / Reetz
Radunia / Radaune
Rębiechowo / Ramkau
Redłowo / Hochredlau
Reda / Rheda
Rega / Rega
Reknica / Reknitz
Rekowo / Rekau
Reszel / Rößel
Rewa / Rewa
Rolbik / Rolbick
Rostoka / Rostock
Rowokół / Revekol
Rowy / Rowen
Rozewie / Rixhöft
Rozłazino / Roslasin
Rugia / Rtigen
Rumia / Rahmel
Runowo / Klein Runow
Rusocin / Russoschin
Rutki / Ruthken bei Zuckau
Rybaki / Fischershiitte
Rybno / Rieben
Rzeczenica / Stegers
Rzeżęcino / Resenschin
Rzucewo / Rutzau

S

Salino / Saulin
Samlino / Zemlin
Sarbsk / Sarbske
SępólnoKrajenskie/Zempelburg
Sianowo / Schwanau
Sianowo / Zanow
SiemierzyckaGóra / Schiemritzberg
Siemirowice / Schimmerwitz
Sierżno / Zerrin
Sierakowice / Sierakowitz
Sierpowo / Breitenfelde
Sikorzyno / Sykorschin
Silno / Frankenhagen
Słupia / Stolpe
Słupsk / Stolp
Skórowo / Schurow
Skarszewy / Schoeneck
Skorzewo / Skorschewo
Skrzeszewo / Krissau
Skrzydłowo / Ober-Schridlau
Skwierawy / Sauirawen
Sławno / Schlawe
Sławoszyno / Slawoschin
Smęgorzyno / Smengorschin
Smiechowo / Schmechau
Smołdzino / Schmolsin
Smolniki / Smolnick
Sobącz / Sobonsch
Somonino / Semlin
Sopot / Zoppot
Stężyca / Stendsitz
Staniszewo / Stanischau
Stara Huta / Starrahutta
Stara Kiszewa / Alt Kischau
Starbienino / Sterbenin
Stare Drawsko / Alt Draheim
Stargard Szczeciński / Stargard
Starogard Gdański / Preußisch Stargard
Starkowa Huta / Starkhiitte
Starkowo / Starkow
Stary Barkoczyn / Alt Barkoschin
Stary Bukowiec / Alt Bukowitz
Stary Targ / Altmarkt
Starzyno / GroB Starsin
Steknica / Fichthof
Stopny Kam / Stubbenkammer
Stowięcino / Stojentin
Strzałowo / Stralsund
Strzeżewo / Stresów
Strzebielino / Strebielin
Strzeczona / Stretzin
Strzelno / Strellin
Strzepcz / Strepsch
Studzienice / Stiidnitz
Subkowy /Subkau
Sulęczyno / Sullenczyn
Susz / Rosenberg
Swarzewo / Schwarzau
Swarzewska Kępa / Schwarzauer Kampe
Swornegacie / Schwornigatz
Sycewice / Zitzewitz
Sycowa Huta / Sietzenhiitte
Szatarpy / Schatarpi
Szczecin-Dąbie / Altdamm
Szczecin / Stettin
Szczecinek / Neustettin
Szczodrowo / Schadrau
Szczypkowice / Zipkow
Szemud / Schönwalde
Szklana Huta / Glasshiitte
Szpęgawsk / Spengawsken
Szpon / Spohn
Sztumska Wies / Stuhmsdorf
Sztumskie Przedmiescie / Hoppenbruch
Sztutowo / Stutthof
Szymbark / Schónberg

Ś

Śmiechowo (dzielnica Wejherowa) / Schmechau
Świbno / Schiewenhorst
Świdwin / Schivelbein
Świecie / Schwetz
Świerzno / Schwirsen
Świetlino / Schwesslin

T

Tczew / Dirschau
Toliszczek / Burgsdorf
ToruÜ / Thorn
Trąbki Wielkie / Groß-Trampken
Trzebiatkowa / Tschebiatkow
Trzebielino / Treblin
Tuchola / Tuchel
Tuczno / Tiitz
Tuszkowy / Tuschkau
Tychowo / Groß Tychow
Tymawa / Thymau

U

Ugoszcz / Bernsdorf
Unieście / Nest
Unisławowice / Wilhelmsbruch
Upadły / Henkenhagen
Ustka / Stolpmiinde
Uznam / Usedom

W

Wałdowo / Waldau
Warcino / Varzin
Warta / Warthe
Wąglikowice / Funkelkau
Wda (Czarna Woda) / Schwarzwasser
Wdzydze Kiszewskie / Sanddorf
Wdzydze Tucholskie / Weitsee
Wejherowo / Neustadt
Werblinia / Werblin
Wiag /Jungen
Wiele / Wielle
Wielka Wieś / Großdorf
Wielki Kack / Groß Katz
Wielki Klincz / Groß Klinsch
Wielki Podleś / Groß Podlersee (do 1905: Groß Podless)
Wielkie Chełmy / Groß Chelm
Wieprza / Wipper
Wierciszewo/Wandhagen
Wierzchucino / Wierschutzin
Wierzyca / Ferse
Wieżyca / Turmberg
Wilcza Góra / Wilzenberg
Wisła / Weichsel
Władysławowo / Großendorf
Włocławek / Wloclawek
Wolin / Wollin
Wrocław / Breslau
Wrzeście / Freist
Wrzeszcz (dzielnica Gdańska) / Langfuhr
Wyrzysk / Wirsitz
Wysin / Wischin

Z

Zagnanie / Sagnani
Zajączkowo / Liebenhof
Zakrzewo / Werder
Zalesie / Salesch
Zamoście / Sedan
Zantyr / Zantyr
Złocieniec / Falkenburg
Złotów / Flatow
Złota Góra / Goldberg

Ż

Żarnowiec / Zarnowitz
Żarnowska / Lebafelde
Żelazno / Zelasen
Żolnica / Sollnitz
Żuławy Wislane / Weichsel Werder
Żuławy Wielkie / GroBer Werder
Żuławy / Werder
Żukowo / Zuckau
Żydowo / Sydow